![](https://politicus.gr/wp-content/uploads/2024/02/κασσελάκης-μπέος-1024x556.jpg)
Νέος γύρος ξέσπασε στην αντιπαράθεση ανάμεσα στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ Προοδευτική Συμμαχία, Στέφανο Κασσελάκη και τον δήμαρχο Βόλου, Αχιλλέα Μπέο.
Αφορμή τα όσα είπε σε διάλογό που είχε με δημότη του Βόλου, ο Στέφανος Κασσελάκης, στη βόλτα που έκανε το μεσημέρι της Κυριακής στο κέντρο της πόλης.
Ο διάλογος
Πολίτης: Ωραίος ο Βόλος;
Κασσελάκης: Πολύ ωραία πόλη, αλλά πρέπει να την κάνουμε να ακμάσει.
Πολίτης: Εγώ είμαι με τον Μπέο, ε; Πρόσεχε πώς μιλάς, ε.
Κασσελάκης: Χ@στηκα, τον έχω χεσμ@@ο τελείως. Πιο χεσμ@@νο δεν μπορούσα να τον έχω.
Η απάντηση Μπέου
Η φράση του Στέφανου Κασσελάκη προκάλεσε την ομοφοβική απάντηση του Αχιλλέα Μπέου, ο οποίος σε ανάρτησή του στα κοινωνικά δίκτυα σχολίασε: «Ενημερώθηκα για μια αηδιαστική δήλωση του Κασσελάκη, τόσο αηδιαστική όσο και ο ίδιος, που αναφερόμενος στο πρόσωπό μου είπε ότι «χέστηκε» και πως «με έχει χεσμένο». Καμία έκπληξη. Δεδομένης της ιδιαιτερότητας του φυσικό είναι να χ@@τεί…».
Η Κουμουνδούρου, μετά το χθεσινό επεισόδιο απέφυγε οποιοδήποτε σχόλιο, ενώ, πληροφορίες αναφέρουν ότι δεν προτίθεται να δώσει συνέχεια.
Η προηγούμενη κόντρα Κασσελάκη-Μπέου είχε σημειωθεί τον περασμένο Οκτώβριο, όταν ο δήμαρχος Βόλου, πανηγυρίζοντας τη νίκη του στις δημοτικές εκλογές, δήλωνε, μεταξύ άλλων, αναφερόμενος στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ: «Τι είπε, ότι εγώ λέει δεν ξέρω πώς να συμπεριφερθώ στα κορίτσια, θα ήθελα να υιοθετήσω δύο αγόρια. Δηλαδή, τι θέλεις να πεις, ρε συ, με τα κανάλια που σε προβάλλουνε; Ότι εμείς οι υπόλοιποι Έλληνες θα υιοθετούμε παιδιά να παράγουμε π@@@@@δες; Για να μην τρελαθώ… Αυτή είναι η Ελλάδα, αυτή είναι η πατρίδα μου; Αφήστε με να είμαι έτσι, μόνος μου…». για τις δηλώσεις αυτές ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ είχε ζητήσει, τότε, να επιληφθεί η Δικαιοσύνη.